MENÜ

Amerika Öğrenci Vizesi

251 defa okundu3 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri Öğrenci Vizesi Almak.

Amerika Öğrenci Vizesi

Yurtdışı eğitimi sayesinde sağlam bir gelecek kurmak her öğrencinin hayallerini süsler. Dil eğitimi almak, Seyahat etmek, Keşfetmek veya farklı kültürleri tanımak amacıyla her yıl Amerika Birleşik Devletlerine binlerce öğrenci seyahat ediyor. Sizde öğrenci olarak Birleşik Devletlere “öğrenci vizesi” almak istiyorsanız ve vize için gerekli evrakların neler olduğunu bilmiyorsanız detaylar bu yazımızda.

Amerika F-1 Vizesi, Birleşik Devletler tarafınca hazırlanmış olup, öğrenci vizesi seçenekleri arasında en çok kullanılan vize türüdür. Amerika’da faaliyet gösteren herhangi bir dil okulu veya eğitim kurumunda tam zamanlı olarak öğrenim görmek isteyen öğrenciler için Birleşik Devletler hükumeti tarafından düzenlenmiştir. Başvuru sonrasında Amerikan Hükumeti Konsoloslukları tarafından onaylanan öğrenci vizesine sahip öğrenciler, ABD’ye öğrenci olarak giriş yapabilme ve öğrenci oldukları süre boyunca kalma hakkına sahiptir.

Amerika’ya F-1 vizesi sayesinde giriş yapan bir öğrenci, Birleşik Devletler’de kalma hakkını kaybetmemesi için Akademik olarak haftada en az 15 saat, İngilizce Dil Eğitiminde ise haftada minimum 18 saatlik dil eğitimi alması germektedir. Burada bahsi geçen “Akademik Eğitim” Üniversiteler, Özel veya diğer kamu kurumlarında eğitim alan öğrenciler için şart koşulan eğitim süresidir.

Amerika Öğrenci Vizesi Süresi
ABD’ye giriş yapacak olan Türk öğrenciler, uçakta görevliler tarafından verilen I-94 adlı Abd giriş formunu doldurur. ABD’ye indiğiniz esnada, vize kontrol noktasında pasaport kontrol memuru I-94 formunun bir kısmına ABD’den çıkış yapmanız gereken son tarihi doldurur ve bu parçayı pasaportunuza zımbalar. Pasaportunuza zımba ile tutuşturulan I94 formunun bir parçasında çıkış tarihi kısmına D/S (Duration of Status) yazısı var ise ABD’de eğitim aldığınız sürece kalabilirsiniz. Yani ekstra olarak tekrar vize almanızı gerektiren bir durum yoktur. Fakat pasaportunuzda çıkış tarihi yazılı ise bitiş tarihinden önce tekrar vize başvuru yapmanız şarttır.

I-20 Kabul Yazısı
Amerika F-1 öğrenci vizesi almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırdıkları Üniversite veya herhangi bir Amerika eğitim kurumunda eğitim göreceğini belirten resmi bir yazı almaları gerekmektedir. Alacağınız bu belge I20 kabul yazısı olarak adlandırılır. I-20 Kabul yazısı hangi eğitim kurumundan alınırsa alınsın şekil olarak belli bir standarttadır. Tek başına doldurulmuş olan I-20 kabul Yazısı, Amerika öğrenci vizesi alabilmeniz için yeterli değildir. Gerekli evrak işlerinin bir kısmını tamamlamış olabilirsiniz, fakat bunun dışında vize alabilmeniz için gerekli olan bazı gereksinimler vardır.

Amerika’ya Öğrenci Vizesi Alabilmek İçin
Hemen her ülkenin vize şartları içerisinde aradığı maddi gücünüzün ne durumda olduğu incelenecektir. Size veya aile yakınlarına ait olan nakit veya nakit değeri taşıyan, nakde kolay çevrilebilir, taşınabilir, taşınmaz mal varlığının toplamı tatmin edici olmalıdır. Öğrenci vizesi alacaksanız size maddi destek olabilecek aile yakınlarınızın aylık gelirinin yüksek olması sizin ABD’de rahatlıkla eğitim alabileceğiniz anlamı taşır. Bu sebepten dolayı Türkiye’de ki aile bireylerine ve size rahatlıkla yetecek düzeyde maddi gelir olması oldukça önem taşımaktadır.

Birleşik Devletlerde eğitim alacak öğrencinin, konaklama, ulaşım ve eğitim gibi bir çok farklı ihtiyacı olacaktır. Öğrencinin veya ailesinin bu ihtiyaçları kolaylıkla karşılayabileceğini ıspat etmeniz gerekmektedir. Bu tür yaşamsal masraflarınız aylık ortalama minimum 1000 dolardır, tercih edeceğiniz eğitim kurumunun konumu, yaşayacağınız şehir, ve tercih ettiğiniz konaklama durumuna göre bu tutar kat ve kat artacaktır. ABD’de 1 yıl kalarak eğitim almayı planlayan bir öğrencinin toplamda 12000 dolar nakit varlık veya gelir göstermesi Birleşik Devletler için yeterli değildir. ABD’de kalmayı planladığı toplam süre için ihtiyacı olan miktarın 2 katı kadar bir nakit varlık göstermesi gerekmektedir.

Amerika’da eğitim almak için yeterli maddi gücü olmayan öğrenciler çok kısa bir süre için İngilizce Dil Okullarına kayıt olarak Amerika Öğrenci Vizesi temin etme yolunu tercih etmektedir. Eğitim süresinin az olmasından dolayı ihtiyaç duyulan maddi gereksinimin de az olacağı düşüncesi vardır. Maddi varlığı yetersiz olan öğrenciler bu tarz vize almayı düşünmektedir. Fakat Amerika Hükumeti ve vize görevlileri bu durumda her gün yüzlerce öğrenci ile karşılaşmaktadır. Düşünün ki 1 ay gibi bir sürede İngilizce eğitimi alıp, dil öğrenmek asla mümkün değildir.

Bu kadar kısa bir süre içerisinde hiç bir öğrenci istediği başarıyı sağlayamaz. Bu sebepten dolayı ret edilmeniz içten bile değildir. Her ülke’de olduğu gibi Abd hükumeti’de Amerika’ya döviz getirip, para kazanabileceği döviz girişi sağlayabilecek öğrencileri istemektedir.

Peki Nasıl Kolaylıkla Amerika Öğrenci Vizesi Alabilirsiniz?

 • Varış noktasına ulaştığınızda Vize görevlilerinin size sorduğu sorular karşısında net bir tutum sergilemelisiniz.
 • Sizin Türkiye’deki yaşantınız ve aileniz ile aranızda çok sıkı bir bağ olduğuna ve Amerika’da kalıcı olarak yaşama gibi bir düşünceniz olmadığını belirtmelisiniz.
 • Amerika’da kaldığınız süre boyunca eğitim, konaklama, seyahat ve diğer bir çok ihtiyaçlarınızı çalışmadan rahatlıkla karşılayabilecek maddi durumunuzun olduğunu belirtmelisiniz.
 • Bugüne kadar almış olduğunuz eğitimin oldukça kaliteli ve nitelikli olduğunu vurgulayabilirsiniz.
 • Kariyeriniz için Amerika’da eğitim almanızın ve dil öğrenmenin sizin için önemli ve gerekli olduğu kanısına varmaları gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi İçin Sizden Aşağıdaki Belgeleri Talep Edeceklerdir;

 • Diplomanız ve onaylı fotokopisi
 • Öğrenci iseniz geçerli öğrenci belgesi aslı
 • Bugüne kadar almış olduğunuz tüm sertifika ve/veya kurs bitirme belgeleri asılları
 • Sizin ve/veya ailenizin maddi durumunu belgeleyebilecek tüm resmi evraklar (Banka yazıları, banka hesap cüzdanları fotokopileri, sizin veya ailenizin sahibi olduğu ev, arsa, araba gibi taşınır veya taşınmaz tüm
 • menkullerin tapu, ruhsat fotokopileri
 • Bir işyerinde çalışıyorsanız, maaş bordronuz ve işyerinden izinli ayrılıyorsanız izin yazınız
 • Anne-babanız çalışıyor ise, maaş bordroları
 • Vize başvurunuzda yararlı olduğuna inandığınız diğer finansal belgeler

Amerika Öğrenci Vizesi Ücreti:
Amerika Birleşik Devletlerine öğrenci olarak seyahat etmek istiyorsanız 140 dolar vize ücreti ödemek zorundasınız. Öğrenci vizesi almak isteyenlerin ayrıca SEVIS ücreti ödemesi gerekmektedir, SEVIS ücreti 50 ABD Doları’dır. Toplamda Vize ve Sevis ücreti ile 200 dolara yakın bir vize ücreti ödeyeceksiniz. Amerika vize başvurusu ve öğrenci SEVIS ücreti İnternet aracılığı ile kredi kartıyla online ödenmektedir.

Amerikan Konsolosluğunun aldığı öğrenci vizesi ücretinin geri iadesi gibi bir durum söz konusu değildir. Amerika’ya ilk kez gidiyorsanız ve Birleşik Devletlerde Öğrenci yaşamı hakkında yeteri kadar bilginiz yoksa buradaki bağlantıya tıklayarak Amerika’da öğrencilik, yaşam, yeme içme, seyahat, konaklama ve daha bir çok detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

Yorum Yaz
3 Yorum
 • sunaCevapla

  Karabük merkezden ben suna. Mrb sayfanız vallaha billaha dikkat çekici, tebrikler 22-05-2017 22:28:58 yurt dışı eğitimi için takipteyim, teşekkürler.

  May 23, 2017 01:28
 • ukte türkerCevapla

  Amerika Öğrenci Vizesi ve Alper beğendim dedi.

  May 27, 2017 04:56
 • cüneytCevapla

  Alper ellerine sağlık. Eğitim önemli Merhaba sayfa inanki çok iyi, twitter da paylaştım

  Haz 04, 2017 11:52