MENÜ

Çocuklara Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

189 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
Çocuklara Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Bir çok ebeveyn çocuklarını en iyi ve en donanımlı şekilde yetiştirmeye çalışıyor. Fakat “Çocuklara yabancı dil eğitimi verirken nelere dikkat edilmeli?” sorusu her ebeveynin aklında soru işaretleri bırakıyor.

Bir çocuk anadili haricinde başka bir dil eğitimi alması veya aile içinde öğretilmesi için en ideal yaş kaçtır?
Globalleşen Dünya da ikinci bir dil öğrenmek bir lüks olmaktan çıkıp tamamen ihtiyaç haline geldi. Literatürde yabancı dil eğitimi almak için kesin olarak başlayabileceğiniz bir yaş söylemek oldukça zor. Çocuğunuzun öğrenme becerilerine ve yetilerine göre dil eğitimine ne kadar erken yaşta başlarsanız öğretmek o kadar kolay oluyor. 2. dil öğrenmek için oldukça önemli bir dönem vardır bu dönem içerisinde dil öğrenmek kolay bir hal iken, bu dönemi geçirdikten sonraki alacağınız dil eğitimi sizin için oldukça meşakkatli bir hal almaktadır.

Atalarımızın da dediği gibi “Ağaç yaş iken eğilir” sözü tamda bu durumu anlatır nitelikte. Beyin 2 yaştan sonra oldukça kolay ve hızlı bir şekilde verileri şekillendirerek hafızada tutabiliyor. Bu süre ergenlik dönemine kadar sürüyor. Ergenlik döneminden sonra beyin tamamen şekillenip olgunlaştığı için en ideal yabancı dil öğrenme zamanı 2 yaş ile ergenlik döneminin bitimi arasındaki süre olarak vurgulanıyor. Ayrıca günümüzdeki teknolojik gelişmelerin oldukça hızlı olması ve öğrenme yaşının oldukça düşmesinden dolayı en erken ne zaman başlarsanız o kadar avantajlı oluyorsunuz.

Konuşmayı yeni öğrenen bebekle farklı dil aracılığı ile iletişime geçmek dil gelişimi açısından sağlıklı mıdır?
Ebeveynlerin farklı diller ile bebek veya çocuk ile iletişim kurması sonucunda farklı diller ile iletişime maruz kalan çocuğa hiçbir zararı yoktur. Bu güne kadar bilinen en büyük yanlışlardan birisi de budur. Farklı dillere maruz kalan çocukların kafası karışarak dil öğrenmede zorluk yaşanacağını düşünülmektedir. Bunun tam tersi iki farklı dil (bilingual) iletişim kuran çocukların anlama, kavrama ve öğrenme becerileri oldukça gelişmiştir.

İki dil ile iletişime maruz kalan çocuklar iki dili de anadili gibi benimser, öğrenir ve konuşur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre 5 yaş öncesinde farklı diller ile iletişime maruz kalan çocukların beynindeki dil öğrenme mekanizması oldukça gelişmiştir. Bu süreç normal tek dilli çocuklara göre konuşma süresi daha uzun olabilir, bu süreç oldukça normal karşılanmalıdır.

Gelişim aşamasındaki çocuk aynı anda 2 dil birden öğrenip, konuşabilir mi?
Ebeveynlerin ana dili aynıysa ve yabancı dil eğitimine erken yaşta başlanmasını istiyorlarsa ve bunu kendi bildiklerini öğreterek başlamak istiyorlarsa oldukça faydalı olabileceğini söylemekte fayda var. Erken yaşta yabancı kelimelerle taşan çocuklar diğer çocuklara göre bir adım öndedir. İkinci dil ile iletişim kuramasalar da buna yatkınlıkları gelişir.

Erken yaşta dil eğitimi almanın avantajları nelerdir?
3 yaşından sonra anaokulunda oyunlar, hikayeler ve müzikler eşliğinde alacağı temel yabancı dil eğitimi bu süreçte oldukça faydalıdır. 3 yaş ve ergenlik süresine kadar geçen süre içerisinde beyinin sağ ve sol kısmı yeni şekillendiği için doğal ve zahmet gerektirmeden kolaylıkla dil öğrenir ve çok daha akıcı konuşabilir.

Aileler çocuklarına okul öncesi dönemde yabancı dil öğretmek istediklerinde nasıl bir yol izlemelidir?
Ebeveynlerin çocuklarının diğer çocuklara göre daha bilgili ve donanımlı olması isteği oldukça normaldir. Fakat bu istek çocukların duygusal bütünlüğüne ve sosyal gelişiminde ihmale ve olumsuzluklara neden açabilir. Anaokulu sürecine henüz hazır olmayan bir çocuğu anaokuluna adapte olmasını beklemeden ikinci bir yük yükleyerek çocuğunuzun bunalmasına ve isteksiz olmasına sebep olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde daha çok oyunlarla, masallarla aracılığı ile duygusal bir bağ kurularak pozitif olguların aşılanması çok daha önemlidir.

Erken yaşta İngilizce öğrenmenin zararları Neledir?
Çocuğunuzun çocukluğunu da yaşaması gerektiğini asla unutmamak gerekir. Erken yaşta İngilizce veya farklı bir yabancı dil eğitimi sadece psikolojik olarak sağlıklı ve sosyal açıdan buna hazır çocuklara uygulanmalıdır. Çocuğunuz duygusal problemler yaşıyorsa veya diğer çocuklar ile iletişim kurmakta zorlanıyorsa İngilizce dil eğitimi ertelenmelidir. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan sosyalleşme konusunda sıkıntı yaşayan çocuklar, sürekli bilgisayar başında zaman geçiren ve dışarıda sosyal faaliyetlerde bulunmayan çocuklar anadili ile iletişimde zorluk yaşayabilir.

Çocuğunuz anadili ile iletişimde zorlanıyorsa veya sosyalleşme konusunda problem yaşayıp dört duvar arasında zaman geçirmeyi tercih ediyorsa uzman bir pedagog desteği almanız gerekmektedir. Bu tanıları taşıyan çocuklarda yabancı dil eğitimi vermek süreci daha da kötüye sürükleyebilir. Çocuğunuza farkında olmadan baskı yaptığınız taktirde anadil ile iletişimde zorluk yaşar ve kekemelik durumu gelişebilir. Erken yaşta Kekemelik genellikle yaşanılan tramvaya bağlı psikolojiktir ve müzik, oyun terapisi aracılığı ile kısa seanslar halinde tedavi edilebilir düzeydedir. Çocuğunuzun ister dil gelişimi için olsun isterseniz normal eğitim hayatı ile ilgili alacağınız kararlarda uzman pedagog desteği almanız hata yapmanızı ve oluşabilecek çok daha büyük problemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yaz