MENÜ

DELF ve DALF Fransızca Dil Sınavı

139 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
DELF ve DALF Fransızca Dil Sınavı

DELF (Diplôme d’études en langue française) ve DALF (Fransız Dili ve Edebiyatı Diploması) ana dili Fransızca olmayanların sertifikalarını vermektedir. Bu sınavlar Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülür.

DELF, A1, A2, B1 ve B2 CEFR düzeylerine karşılık gelen dört bağımsız testten oluşmaktadır. DELF, Fransızca’nın yeni başlayanlara ve ara kullanıcılara yöneliktir. DALF, CEFR’in C1 ve C2 seviyelerine karşılık gelen ve dilin gelişmiş konuşmacılarını hedefleyen iki seviyeye sahiptir.

 

Resmi DELF ve DALF sınav merkezlerinin bir listesini buradan bulabilirsiniz. Delf & Dalf Kayıt ücreti, seçtiğiniz sınav merkezine bağlıdır.

Bu diplomaların Fransız hükümeti tarafından, Fransız vatandaşlığına başvururken Fransızca seviyesinin belgelendirilmesi olarak kabul edilmediğine dikkat edin.

DELF sınav formatı
DELF dört bölümden oluşur – dinleme, okuma, yazma ve konuşma. İlk üç birlikte toplanır ve konuşma ayrı yapılır. Seviyeye (A1-B2) bağlı olarak dinleme 20-30 dakika sürer, 2 veya daha fazla ses kaydı vardır ve bir veya iki kez çalınır. Kayıtla ilgili bazı anlama sorularını doldurmanız gerekir. Sınavın okuma bölümünde çeşitli metinler var (çeşitli sorular, yazılı, çoktan seçmeli, doğru veya yanlış vb.). Metinlerin uzunluğu, seviyeye bağlı olarak değişir. Üçüncü bölüm, metinlerin zorluk derecesinin ve uzunluğunun farklılık gösterdiği seviyeye bağlı olarak bir parça metin yazmanızı gerektirir. Konular günlük yaşamı içerebilir, bilgi verir, kişisel bir bakış açısı ve daha fazlasını ifade edebilir.

DALF sınav formatı
DALF C1 dört bölümden oluşur – dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Dinlerken uzun bir kayıt olacak ve onlarla ilgili anketlere cevap vermeniz gerekecek. Okuma, soruları uzun bir metne (gazetecilik veya edebi metin) cevaplamayı içerir. Yazı bölümünde, birkaç yazı metnini özetlemeniz ve bir makale yazmanız gerekmektedir. Konuşmada, yazılı belgeler temelinde bir sunum yapmanız ve belgenin içeriği üzerine bir makale yazmanız gerekecek. DALF C2’nin iki bölümü dinleme ve konuşma, anlama ve yazma. Birincisinde, bir kaydın içeriğini yazmak zorundasınız, kayıtta bahsedilen sorun hakkında bir konuşma yapınız ve incelemecilere tartışmalarınız vardır. İkinci bölüm, birkaç belgeyi temel alan yapılandırılmış bir metin yazmanızı gerektirir.

CILS ( İtalyanca ), DELE ( İspanyolca ), Test DaF (Almanca), FCE ( İngilizce ), CAE ( İngilizce ), TOEFL (İngilizce), IELTS ( İngilizce) gibi diğer dillerdeki sertifikaları okumak isterseniz ).

Yorum Yaz