MENÜ

İrlanda Vizesi

222 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
İrlanda Vizesi

Yurtdışı eğitim almak isteyenlerin öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin birisi de İrlanda’dır. Yurtdışı eğitim planlanmasında İrlanda’nın sık tercih ediliyor olmasının en önemli sebeplerinden biri eğitim kalitesinin çok yüksek ve resmi dil İngilizce olması gösterilebilir. İrlanda dil eğitimi için İrlanda ön lisans, İrlanda lisans, İrlanda yüksek lisans, İrlanda master ve İrlanda doktora programlarınızı tercih edebilirsiniz.

İrlanda da dil eğitimi veya üniversite eğitimi almak istiyorsanız, öğrenci vizesi alabilirsiniz. Edindiğiniz İrlanda öğrenci vizesi sayesinde eğitim süreniz boyunca İrlanda da kalabilirsiniz. Ancak bu hakkınız sadece öğrenci olduğunuz süre için geçerlidir. İrlanda da öğreniminizi tamamladıktan sonra öğrenci vizesi ile kalma hakkını da kaybetmiş olacaksınız. İsteğe bağlı olarak vize süresini en fazla 3 ay daha uzatabilirsiniz. Bu süre size yetersiz ise diğer vize seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. İrlanda vize seçenekleri aşağıdadır, size en uygun vizeyi değerlendirebilirsiniz.

İrlanda Third Level Graduate Scheme:

Third Level graduate scheme vizesi İrlanda eğitimi sonunda İrlanda da kalmak isteyenler için farklı bir yoldur. İrlanda Third Level Graduate Scheme vizesi almak için mezun olduğunuz üniversiteye ait mezuniyet belgesi yani diploma ile başvurmanız gerekmektedir. Pasaport ve üniversite diplomanız ile birlikte ulusal göçmen bürosuna gidip sertifika hazırlatıp, başvuru belgelerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

İrlanda Vize Devam Talebi

İrlanda vizesine sahip olan fakat bu süreyi doldurmuş olan kişiler, İrlanda’da eğitim için vize almış ve vizesi süresi dolan kişiler vize devam isteğinde bulunabilirler. Vize devam başvurusunu ilgili makama yapıp vizenizi 6 ay veya 12 ay kadar daha uzatıp, İrlanda’da yaşama hakkını kazanırsınız.

Eğer İrlanda’da herhangi bir işe girip çalışmak istiyorsanız, diğer bütün ülkelerde olduğu gibi çalışma izni şarttır. İrlanda’da Ekonomik bir faaliyet göstermek veya çalışmak amacı ile kalınmak isteniyorsa, çalışma izin başvurusu keslikle şarttır. Eğer herhangi bir işte çalışıyorsanız ve bu işte faaliyetlerinize devam etmek istiyorsanız İrlanda büyükelçiliğinden çalıştığınız iş ile ilgili faaliyetlerinize devam edeceğinize dair yazılı bir belge gerekmektedir. Bu evraklar içerisinde Green kart’ta bulunması gerekmektedir. Eğer ki herhangi bir eğitim kurumunda öğretim görevlisi, araştırmacı ya da akademisyen olarak çalışmak istiyorsanız çalıştığınız kurumdan alacağınız araştırmacı ve akademisyen belgesi ile İrlanda konsolosluğuna başvurmanız halinde vize süreniz uzatılacaktır.

İrlanda Yeşil Kart (Green Card) Başvurusu

İrlanda üniversiteleri veya diğer eğitim kurumları arasından herhangi bir eğitim programı seçerken eğer İrlanda da çok ilgi gören bir bölüm tercih ettiyseniz ve bu bölüm mezun olduktan sonra hala oldukça revaçta ise yeşil kart diğer adıyla green card başvurusu yapabilirsiniz. Green card başvurusu yaparak 1 yıl içerisinde 60.000 Euro’ya kadar kazanç elde etme hakkını kazanmış olursunuz.

İrlanda Çalışma İzni Başvurusu

İrlanda’da çalışıp hayatınızı bu ülkede kazanmak istiyorsanız çalışma izni başvurusu yapmanız gerekmektedir. İrlanda da çalışma izni en uzun iki yıl olacak şekilde verilmektedir. Çalışma izni başvurunuz onaylandıktan sonra İrlanda’da serbest bir şekilde çalışma hakkı elde edersiniz. İrlanda’nın gelir düzeyi Avrupa ülkelerine oranla oldukça yüksektir.  Alacağınız çalışma izni belgeyle İrlanda’da farklı sektörlerde ortalama olarak aylık 3.000 – 5.000 Euro aralığında kazanç elde edebilirsiniz.

İrlanda Araştırmacı Akademisyenlere Vize

Eğer İrlanda’da okulunuzu bitirip akademik olarak kariyerinize devam etmek istiyorsanız Araştırmacı veya Akademisyen vizesi ile isteğinize bağlı olarak en kısa 1 ay, en uzun 5 yıl arasında öğrenim görevlisi olarak vize alabilirsiniz. Alacağınız İrlanda vizesi sayesinde akademik hayatınıza herhangi bir vize sorunu ile karşılaşmadan devam edebilirsiniz.

Yorum Yaz