MENÜ

İş İngilizcesi – İngilizce CV Hazırlama İpuçları

264 defa okundu1 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

CV Hazırlama İpuçları

İş İngilizcesi – İngilizce CV Hazırlama İpuçları

Öz geçmiş yani kısa adı CV, bir iş başvurusunda kullanılan eğitim geçmişi, becerileri ve iş deneyiminin bir özetidir. Bir işe alım görevlisinin gördüğü ilk şey genellikle CV’dir, bu nedenle iyi bir öz geçmiş yazmak hayallerinizdeki işi almakta çok önemlidir. Doğru kelimeleri ve zor kelimeleri kullanmak, CV’nizi ön plana çıkarabilir. Unutmayın, kesin ve özlü olmalısınız. Yazım hatalarını kontrol edin ve dil bilgisi doğruluğundan emin olun.

Bir öz geçmişin temel unsurları, kişisel ayrıntılar, profil, eğitim, iş deneyimi, beceri ve ilgi alanlarını içerir. Aşağıda, kullanabileceğiniz iyi bir öz geçmiş yazmak ve kelime öğrenmek ile ilgili bazı ipuçlarını okuyacaksınız.

Kişisel Detaylar
Burada adınızı ve iletişim bilgilerinizi yazarsınız. Bazı insanlar yaşlarını, fotoğraflarını ve evlilik durumlarını ekler, ancak bunu yapmak zorunlu değildir. Yaş; işe alımda etkili bir faktördür, fakat diğerleri göz ardı edilebilir.

Profil
Bir profil özgeçmişinizin en önemli unsurlarını özetlemektedir. Vurgulamak istediğiniz şeylere dikkat çekmek için bir fırsattır. CV’nizin diğer öğelerinin tamamlanmasından sonra yazmak en iyisidir.

Eğitim
Eğitiminizi ters sırayla listeleyin. En yeni okulunuzdan veya kolejinizden başlayın. Daha yüksek bir derece kazandıysanız, lise ve alt eğitim bilgilerini dahil etmeyin. Bir derece almak veya bir okulu bitirmeyi, sınıfların ortalamanın üstünde olmasını ve olağanüstü başarıların veya ders dışı etkinlikleri içermesini de sağlayın.

İş Deneyimi
Eğitim örneğinde olduğu gibi iş tecrübenizi de ters sırada listeleyin. Çalıştığınız şirketleri, çalışma sürenizi, bulunduğunuz pozisyonu, tecrübe, başarı ve sorumluluklarınızı listeleyin.

Beceriler
Sadece yeteneklerinizi listelemek etkili olmaz, aynı zamanda bazı kanıtlar veya kullanım örnekleri sağlama size fayda sağlar. En azından her bir beceriyi ayrıntılı bir şekilde geliştirdiğinizi belirtebilir ve sadece en iyisi olduğunuz konularda başarılarınızdan örnekler verebilirsiniz.

İlgi Alanları
Bu, kendinizi ön plana çıkarmak ve kişiliğinizi göstermek için en büyük şansınız. Kendinizi kalabalığın geri kalanından ayırmayın ve tipik olmayan hobilerinizi vurgulamaya odaklanın. Çalıştığınız alanla alakalı tutkulu bir şey ekleyin.

İster İngilizce, ister Türkçe CV hazırlayın, CV’niz için kullanılacak kelimeler şunlar olmalıdır,

KARAKTER
Sorumluluk sahibi (Responsible)
Uyarlanabilir (Adaptable)
Kendine güvenen (Confident)
Yenilikçi (Innovative)
Dürüst (Reliable)
Organize (Organized)
Güvenilir (Dependable)
Becerikli (Resourceful)

ÖNCEKİ DENEYİM
Başarılmış (Achieved)
Uygulanan (Implemented)
Yönetilen (Managed)
Planlanan (Planned)
Yürütüldü (Executed)
Eşgüdümlü (Coordinated)
Gelişmiş (Improved)
Oluşturuldu (Created)
Eğitilmiş (Trained)
Anlaşmalı (Negotiated)

EĞİTİM
Mezun oldu (Graduated)
Derece (Degree)
Final notu (Final grade)
Tez (Thesis)
Müfredat dışı etkinlikler (Extracurricular activities)
Dahil (Involved in)

BECERİLER
Yeterli (Proficient)
Deneyimli (Experienced)
Iki dilli (Bilingual)
Akıcı (Fluent)
Kendine güvenen (Confident)

Yorum Yaz
1 Yorum
  • serhat bucakCevapla

    İş İngilizcesi – İngilizce CV Hazırlama İpuçları konusu oldukça güzel anlatılmış. Güzel ve açıklayıcı olmuş, teşekkürler.

    May 21, 2017 06:47