MENÜ

Mükemmel Bir Dil Okulu Nasıl Seçilir?

274 defa okunduYorumlanmadı, , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

En iyi dil okulu nasıl seçilir? Yurtdışı Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mükemmel Bir Dil Okulu Nasıl Seçilir?

Yurtdışı dil eğitimi için oldukça kararlısınız fakat “Hangi Dil okulunu seçmeliyim?” sorusu kafanızı karıştırıyorsa bu makale tamda aradığınıza cevap verecek nitelikte. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça veya benzer popülariteye sahip bir dil ile ilgili eğitim almak istiyorsanız o ülkenin çeşitli artı ve eksilerini göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Yurtdışı dil eğitimi almak istiyorsanız Pahalılık, Yaşam Standartları, Türkiye’ye Uzaklığı, İklim Durumu, Öğrencilere sağladığı kolaylıklar, Çalışma İzni Şartları, Vize Başvuru Şartları gibi değişkenleri göz önünde bulundurup tercihinizi ona göre yapmalısınız. Dil eğitimi sırasında seçeceğiniz Ülkenin avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirerek en iyi tercihi yapmalısınız.

Mükemmel bir dil öğrenmenin yolu iyi bir dil eğitimi almaktan geçer. Sizde ihtiyaçlarını ve beklentilerinizi karşılayacak mükemmel bir dil okulu arıyorsanız karar vermeniz gereken ana başlıkları sizin için sıraladık.

Dil
Bir dil okulu seçerken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, hangi dili öğrenmek istediğinizdir! Muhtemelen zaten bunu biliyorsunuz ve bu, hedeflerin kısa bir listesini oluşturmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Neden Yabancı Dil Eğitimi Almak İstiyorsunuz? Vereceğiniz kararda bu oldukça önemlidir. Eğer gelecekte yurtdışında Üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız, Hayalinizdeki Üniversitenin hangi ülkede olduğu ve hangi dilde eğitim verdiği oldukça önemlidir. Bunun dışında belli bir alanda uzmanlaşmak mı istiyorsunuz? Örneğin global bir şirkette veya belli bir sektörde pazarlama ve satış konusunda uzman olarak işe girmek istiyorsanız o sektör üzerinde en etkili Ülkeleri ve Dilleri öğrenmek mantıklı olacaktır.

Bunun dışında sadece seyahat ederken sadece yeni arkadaşlar edinmek istiyorsanız nereye gideceğinizi veya yolcular arasında popüler olan dilleri düşünmeniz gerekir. İngilizce veya İspanyolca başlamak için iyi dillerdir.

Sebebi ne olursa olsun, amacınıza en uygun dili seçtiğinizden emin olun.

Hedef
Artık hangi dili öğrenmek istediğinizi biliyorsunuz, o dilin resmi dil olduğu ve nüfusun çoğunluğu tarafından günlük olarak konuşulan tüm ülkeler hakkında biraz araştırma yapıyorsunuz.

Diyelim ki İngilizce öğrenmek istiyorsanız İngiltere, ABD, Avustralya, Güney Afrika, hatta Malezya’ya gidebilirsiniz. Seçebileceğiniz birçok ülke vardır. Fransızca öğrenmek istiyorsanız tercih edeceğiniz ilk ülke elbette Fransadır. Fransa’ya alternatif olarak Kanada, İsviçre, Belçika, Afrika’daki birkaç diğeri değerlendirebilirsiniz.

Konum
Seçeceğiniz ülkenin kendi ülkenize olan uzaklığı da tercihinize etki edecek bir diğer önemli faktördür. Eğer İngilizce öğrenmek isteyen bir Meksikalı iseniz, ABD evinize yakın olduğu için oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Bu, seyahatin muhtemelen daha ucuz olacağı anlamına gelir ve zaman farkı az ise eviniz ve aileniz ile daha sık ziyaret ve iletişimde kalma kolaylığı sunacaktır.

Aksan
Çalışmak istediğiniz sektörde veya firma da Latin Amerika’da tedarikçileriniz olduğu farz edin. İşinize yardımcı olabilmesi için İspanyolca öğrenmek istiyorsunuz. Avrupa’da yaşıyor olsanız bile, İspanya’da öğrenmemek çok daha iyi olabilir, çünkü aksan ve konuşmanın yolu Latin Amerika’dan çok farklı olabilir.

Belli bir grup veya kültür ile iletişim kurmak, dil öğrenmek istiyorsanız, o kültüre dalarken dil öğrenmek daha mantıklıdır.

Hangi ülkeyi ziyaret edeceğinize karar verdikten sonra, hangi şehre karar vermeniz gerekir. Büyük bir şehirde mi, yoksa küçük bir kasabada mı olmak istiyorsun? Büyük bir kentte daha fazla turistik yer olabilir, ancak sonuçta daha fazla turisti olacaktır. Bu, öğrenmek istediğiniz dili mümkün olduğunca konuşmadığınız anlamına gelir. Ayrıca daha pahalı olabilir.

Daha küçük bir kasabada, kendi ülkenizdeki insanlarla tanışma şansınız azdır. Bu sizi yeni dilinizi uygulamaya zorlar.

Bazı dil okulları eğitim süresini 2 ayrı kısma böler. İlk dil eğitimi şehrin farklı bir kısmında, ikinci kısmı ise şehrin diğer farklı kısmında öğrenirsiniz. Örneğin New York City ve Los Angeles, ABD.

Fiyat
Fiyatlar farklı faktörlere göre değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilk başvuruyu gerçekleştirip dil okullarına fiyat sormanız iyi bir fikirdir.

Dil Okulları ilk olarak hangi dili öğrenmek istediğinizi, nerede ve ne zaman başlamak istediğinizi öğrenmek isterler. Okullara yaşınızı ve nereden geldiğinizi söylemek de oldukça yararlıdır. Bu, okul tercihinizin en uygun fiyata sahip olmanızı ve en uygun sınıfa yerleştirilmesini sağlar.

Öğrenci Değerlendirmeleri
Bir okulun gerçekten neye benzediğini bilmek istiyorsanız, daha önceden orada okuyan öğrencilere sormak en iyisidir. Birçok dil okulu en iyi öğrencilerinden referansları kendi web sitelerine ekleyerek her zaman en iyisi olduklarını vurgularlar. Bağımsız incelemelerin bir kaynağını veya öğrencilerin yorumlarının denetlenmeden okullar hakkında konuşabileceği bir yer bulmaya çalışın. “yabancidilegitim.com” bunu yapabileceğiniz bir yerdir ve öğrencilerin bir inceleme yazmak için bir sosyal medya profili ile oturum açmaları gerektiği için tüm değerlendirmelerin orijinal olduğundan emin olabilirsiniz.

Dersin Türü
Doğru rotayı seçmek kafa karıştırıcı olabilir, ancak bir kere nerede çalışmak istediğinizi ve nedenini öğrenmek çok daha kolaydır. Dil okullarındaki çalışanların tavsiyelerine her zaman danışabilirsiniz. Eğlenmek ve güzel zaman geçirmek için bir dil öğrenmek istiyorsanız genel sınıflara bakabilirsiniz. Bunlar çoğunlukla konuşma ve okuma ve yazma dinlemeye odaklıdır.

Başka bir dilde eğitim almayı planlıyorsanız, Akademik Amaçlı İngilizce gibi yardımcı olacak özel kurslar vardır. Bunlar akademik makaleler için doğru tarzda okuma ve yazmaya odaklanacaktır. Örneğin bir üniversiteye kabul edilmeden önce belirli bir test puanına ihtiyacınız varsa, geçmeniz gereken belirli test için özel dersler arayabilirsiniz, örneğin IELTS hazırlık sınavları.

Fransızca kursları; İş görüşmelerinde, Yurtdışı ticaret veya iş dünyasında karşılaşacağınız kelimeler ve durumlara odaklanacaktır.

Sıra dışı ders ve kombinasyonlarda özel dersler de bulabilirsiniz: Japonca ve Golf, Tüplü Dalgıçlar için İngilizce, hatta Fransızca ve Mimarlık.

Süre
Kurs ne kadar sürecek? Bu, okuldan ya da işten ne kadar süre ayrılabilir, ne kadar ders masrafları ve seyahat etmek istediğiniz ülkenin vize kısıtlamalarına bağlı olabilir.

Genel olarak konuşursak, ne kadar uzun sürerse bittiğinde o dilde daha iyi olursunuz.

Sınıf boyutu
Birbirinden oldukça farklı dil okulları, tamamen farklı sınıflara sahiptir. Genel olarak konuşursak, sınıfın ne kadar küçük olursa (az insan var demektir), öğretmenin size kişisel olarak daha fazla ilgilenip yardımcı olacağı anlamına gelir.

Bire Bir dersler dil öğrenmenin en hızlı yoludur, ancak bunlar en pahalıdırlar.

Haftalık Saatler
Çalıştığınız işten dolayı sadece 2 hafta tatiliniz varsa ve gerçekten hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, haftada 30 saat olacak şekilde hızlandırılmış yoğun bir ders alın. Bildiğiniz bir dili uzun zamandır konuşmuyorsanız ve bu dil için tazeleme yapmak ve aynı anda ziyaret ettiğiniz ülkenin turistik güzelliklerini görmek istiyorsanız, o zaman haftada yaklaşık 15 saat sizin için oldukça yeterli olacaktır.

Haftalık ders saatleriniz ne kadar yoğun olursa, bir dili o kadar hızlı öğrenirsiniz.

Konaklama
Dil öğrenenler tarafından tercih edilebilecek birçok farklı konaklama türü vardır. Okulun yakınında bir otelde kalmak muhtemelen en lüks ve en gizliliği sunacaktır. Fakat bir aile ile kalıyorsan, bir kültürünün aile için yaşantısına ve gün içerisinde dil ile ilgili öğrendiğin bilgileri pratik yapma şansını yakalayacaksın. Bazı okulların kendi konaklama olanaklarına sahiptir. Bu sebepten seçtiğiniz dil okulu ile iletişime geçerek bütçenize ve beklentilerinize en uygun konaklama türünü seçin.

Spor ve Aktiviteler
Seyahatiniz sırasında belli bir spor veya etkinliğe katılmak istiyorsanız, doğru olanakları olan bir bölgeye gideceğinizden ve yılın doğru zamanında yolculuk ettiğinizden emin olun. Örneğin, kayak yapmak isterseniz, * kışları boyunca kayak merkezleri olan bir bölgeye seyahat ettiğinizden emin olun; Dağ bisikleti isterseniz yaz ayları içerisinde eğitim almayı tercih edin.

* Unutmayın, Kuzey Yarımküre’deki Kış, Güney Yarımküre’de ise tam tersidir.

Yorum Yaz