MENÜ

Schengen Vizesi

223 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
Schengen Vizesi

Schengen vizesi 33 ülkeyi kapsayan ve anlaşmalı schengen vizesi ülkeleri içerisinde ekstra bir vize almadan seyahat ve konaklama imkanı sunan geniş kapsamlı bir vize çeşididir. Ülkemizden Avrupa birliği ülkelerine gitmek isteyen yolcuların sıklıkla tercih ettikleri bir vize çeşididir. Yurtdışına çıkmak isteyenler “Schengen Vizesi nasıl alınır?” sorusunu aratarak ve “Schengen Vizesi Ücretleri 2017” merak edilen detaylar bu makalemiz içerisinde. Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar oldukça karmaşık gibi gözükse de oldukça kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Schengen’e katılan Avrupa birliği ülkeleri Schengen Bölgesi olarak tanımlanır ve ortak sınır ortak vize uygulaması ile uygulamaya dahil olurlar. Avrupa’daki 33 ülkeye sadece Schengen vizesi alarak özgürce seyahat edebiliyorsunuz.

Eğer uzun süreli ve hızlı bir şekilde Schengen Vizesi almak istiyorsanız aşağıdaki ip uçlarını değerlendirebilirsiniz.

1- Hep aynı ülkeye seyahat için Schengen başvurusu yapmak. (Kısaca açıklamak gerekirse Shengen başvurusu yaptığınız ülkeye en az 1 kere girmeniz gerekmektedir aksi halde diğer Schengen ülkelerine gitmenizde problem çıkabilir)

2- İster kısa süreli ister uzun süreli Shengen vizesine sahip olun ne olursa olsun ilk giriş için başvuru yaptığınız ülkeye girmek  sizin en büyük referansınızdır. Böylece ilk girişinizi yaptıktan sonra diğer ülkelerde çok daha rahat seyahat edebilirsiniz ve bir sonraki vize başvurunuzda daha uzun süreli Schengen vizesi alma ihtimaliniz artar.

3- Mali durumunuz ne kadar güçlü ise vizeniz o kadar kolay ve uzun süreli çıkar.Mali gücünüzü ortaya koyan beyanı verirken üzerinize kayıtlı banka hesaplarında ki nakit varlıklar, Taşınmaz konutlar, Ruhsat, Emekli cüzdanı gibi bütün maddi değer taşıyan mal varlıklarını gösterin.

4- Herhangi bir kurum veya kuruluştan emekli iseniz şansınız oldukça fazla. Çünkü bir çok Schengen ülkesi emeklilere uzun vadeli vize verme konusunda oldukça kolaylık sağlıyor.

5- Çalıştığınız firmadaki konumunuz ve firmanın popülerliği, prestiji ve güvenilir olması Schengen vizesi alırken oldukça etkili. Firmada çalışma süreniz 3 Aydan daha kısa ise Schengen ülkeleri bunu kaideye almaz. Schengen başvurusu yapabilmek için 3 aydan fazla bir süre çalıştığınız işler Schengen alımını kolaylaştırır.

6- Ticari Schengen vizesi başvurusu yapmak vize almanızı oldukça kolaylaştırır. İnternet aracılığı ile kolaylıkla temin edebileceğiniz fuar bileti veya ücretsiz davetiye ile  Ticari Schengen vizesi başvurusu yaparak uzun süreli Schengen vizesi alabilirsiniz.

7- Birbirinden farklı ve aralıklı tarihler içerisinde alınmış olan uçak yolculuğu ve otel rezervasyonlarını kullanmakta oldukça etkili bir yöntemdir.

8- Schengen Vizesi Başvurusu yapmak için Asla hiç bir ülkeden red yememelilisiz. Eğer ki pasaportunuzda “red” damgası varsa Schengen vizesi almak oldukça zordur. Bu sebepten dolayı red damgalı bir Pasaporta sahipseniz eski pasaportunuz iptal olana kadar bekleyip yeni bir pasaport başvurusu yapın.

9- Schengen Vizesi müracatı sırasında daha önceden uzun süreli Schengen vizesi almış bir yakınınızla birlikte başvuru yapın. Uzun süreli Schengen vizesine sahip olan kişi vizesini yenilerken sizde araya karışıp onunla aynı süre vize almanız oldukça kolay.

Schengen vizesi almak için Schengen ülkeleri hemen hemen aynı evrakları isteyerek, aynı vizeyi veriyorlar. Aralarında çok büyük bir fark olmamakla beraber Schengen vizesi için gerekli olan temel evrak listesi aşağıdaki gibi.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Aşağıdadır

 • 2 Adet Normal Vesikalık Resim ( Altı aydan daha eski olmamalı. Arka fonu beyaz renkte, Yeni çekilmiş ve rötuşsuz ! )
 • Şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı dilekçe
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası (Son Döneme Ait Olmalıdır.)
 • Faaliyet Belgesi (Son 3 ay’a Ait Olmalıdır.)
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopileri
 • SSK İşe Giriş Bildirgesi
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • 4A Hizmet Dökümü
 • İşçi Sigortasız ise İş yeri ile arasındaki iş sözleşmesi
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları
 • Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası
 • Arkalı Önlü Çekilmiş Kimlik Fotokopisi
 • Araç Ruhsatı ve Gayrimenkul Tapu Fotokopileri ( Var ise )
 • Şahsi Banka Hesap Cüzdan Fotokopisi

Schengen vizesi ülkeleri

Almanya
Avusturya
Belçika
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Hollanda
İspanya
İsveç
İtalya
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Macaristan
Malta
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
Yunanistan
İlk defa Schengen vizesi başvurusu yapacak olan kişi ilk olarak bu ülkelerden birini seçerek vize talebinde bulunmalıdır ve ilk olarak o ülkeyi ziyaret etmelidir. Schengen vizesi ücreti Türk Lirası veya Euro üzerinden ödenebilir. Schengen vize ücretlerinin ne kadar olduğunu ve hazırlamanız gereken belgelerin içeriğini aracı şirketlerin veya konsoloslukların internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yaz