MENÜ

TOEFL ile IELTS Arasındaki Farklar Nelerdir?

318 defa okundu2 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Hangisi Daha Kolay? Ielts mi Toefl mı?

TOEFL ile IELTS Arasındaki Farklar Nelerdir?

TOEFL ile IELTS dil sınavlarını karşılaştıracak olursak her ikisinin de artı ve eksi yönleri vardır. Bu iki sınav arasındaki farkları bölüm bölüm inceleyecek olursak daha net bir fikir oluşturabilirsiniz.

Reading: İki sınavda da benzer okuma metni  verilerek benzer  sorular sorulur fakat İelts‘ de kelimeler daha az aşina olduğumuz kelimelerdir. Ayrıca cümle yapılarını anlamakta oldukça zordur. Tüm kelimeleri bildiğiniz bir cümleyi anlamakta bile oldukça zorluk çekebilirsiniz. Toefl ise daha anlaşılır olmakla birlikte şıklar çok çelişkide kalmanızı sağlar. TOEFL ile IELTS sınavları arasında bir diğer önemli fark ise İelts sınavında süreyi ayarlamanın daha zor olmasıdır. Çünki İelts sınavının Reading  bölümü Toefl sınavına göre çok daha zordur.

Listening: İelts sınavında listening bölümü oldukça kısadır ve adayların sabrınızı ölçmez. Toefl sınavında ise kendinizi gerçekten ders dinliyor gibi hisseder, dikkat dağınıklıkları yaşar ve önemli ayrıntıları kaçırırsınız. Özellikle de bu gözden kaçırdığınız kısımlardan gelen sorular ile karşı karşıya kalırsınız. Toefl Listening  bölümü oldukça karmaşık ve sıkıcıdır. İelts sınavında ise önünüzde şıklar olmadığı için duyduğunuz, anladığınız, fakat yazılışını bilmediğiniz kelimelerin sizden yazılı olarak istenmesidir. Ancak Toefl sınavında listening bölümünün uzun ve sıkıcı olmasında dolayı çok iyi hazırlanmış ve bilgili olmanıza rağmen düşük bir puan almanıza neden olabilir. İelts sınavında listening dinliyor olmanız da sorun değildir. Sonuç olarak “İelts listening mi daha basit yoksa toefl listening mi?” sorusunun cevabı daha çok size kalmış bir durumdur.

Speking: TOEFL ile IELTS sınavları arasında en çok fark eden bölümlerden birisidir. Bunun önemli sebebi ise karşınızda biri varken konuşmak çok daha kolaydır. Toefl  sınavında ise size verilen belirli bir konu üzerine konuşmanız istenir. Fakat ekranda giderek azalan saniyeler, adayların heyecanlanarak konuşmasında kaymalara neden olabilir. Toefl sınavında Speaking bölümü oldukça zorludur çünkü bir insanın İngilizce konuşabilme seviyesinden daha çok heyecanını ölçer. Sonuç olarak İelts; Toefl sınavına göre biraz daha kolay gibi gözükmektedir. Bunun sebebi ise; İelts sınavının daha kolay sorular sormasından kaynaklı değildir. Size daha rahat bir konuşma ortamı sağlamasından kaynaklanmaktadır.

Writing: İelts ilk kompozisyon için saçma sapan grafikler sorup anlatmanızı ister. Toefl ise bir reading parçası ve bir listening verir, bunlarda anlatılanları özetlemeniz istenir. Her iki sınavın da ikinci kompozisyon konuları ve soruları genellikle benzerlik gösterir. Sonuç olarak Toefl writing bir çok adaya daha kolay gelmektedir.

Genel olarak TOEFL ile IELTS Arasındaki benzer yönleri ve farkları sıralayacak olursak;
1) İelts de Toefl de aynı 4 bölümden oluşur.
2) İelts sınavına girmek için en az 1 ay öncesinden gireceğiniz gün için yer ayırtmanız gerekmektedir. Toelf için 1 ya da 2 hafta sonrasına yer bulmanız mümkündür.
3) İelts; İngiliz aksanına alışmaya, Toefl sınavında ise Amerikan aksanına alışmaya çalışırsınız.
4) İelts sınavında listening bölümü boşluk doldurmalıdır. bir teypten dinletilir; Toelf da ise çoktan seçmeli sorular vardır. Önce konuşmayı dinlersiniz sonra sorular gelir. Sorular geldikçe sorunun olduğu bölüm tekrar dinletilir. ielts te cevaplarınıza bakarsınız, sonra yeniden dinletilir. Üstüne cevap anahtarına geçirmek için 10 dk zaman daha verir, yazım hatası yapmadığınız sürece oldukça yüksek puan alabilirsiniz.
5) İelts writing kısmında iki ana bolum vardır. Akademik ielts te birinci bölümde bir grafik ya da tablo verilir, ikinci bölümde ise essay yazmanız istenir; Toelf writing kısmında da iki ana bolum vardır. Önce bir paragraf okutup sonra konuyla ilgili bir konuşma verilip, bu ikisini karşılaştırmanız ya da değerlendirmeniz istenir. 2. kısmında ise essay yazmanız istenir.
6) İelts speaking bire bir  yüz yüze yapılırken, Toelf speaking bilgisayar üzerinden yapılır. İelts speaking sınavı diğer bölümlerden ayrı yapılır, karşınızda canlı bir insan size sorular yöneltir siz de cevap verirsiniz. Daha çok ikili muhabbet havasında geçmektedir. Oysa ki toelf da bilgisayar sizi yönlendirir ve sorular daha karmaşık olabilir. Çünkü bir paragraf verir sonrasında bir diyalog verir bu ikisini değerlendirmeniz istenir, bir dersten bölüm verir konuyu tartışmanız ister.
7) Bir diğer önemli fark ise İelts sınav sonuçları 2 sene, Toelf sınav sonuçları sadece 6 ay geçerlidir.

Her iki sınav da para tuzağı olsa da Toefl tamamen sizi sömüren bir sınavdır. Örneğin bir kere sınava girdiğiniz ve sonuçtan memnun kalmadınız. Sınava yeniden gireceksiniz ama ikinci sınavın daha düşük gelme ihtimali %70 dir. Sebebi de adayların tekrar kez sınav harç ücretlerinden gelir elde etmektir.

Amerika da dahil olmak üzere bir çok ülke ve bu ülkelerdeki üniversite veya eş kurumlar İelts sınav sonuçlarını kabul etmektedir. Hem geçerlilik süresi olsun hemde sınav şekli olsun İelts sınavı daha çok ilgi görmektedir.

 

 

TOEFL

YABANCI DİL OLARAK İNGİLİZCE TESTİ

IELTS

ULUSLARARASI İNGİLİZ DİLİ TESTİ

Bu ne?

Dünyanın her yerindeki üniversiteler tarafından kabul edilen İngilizce dil sınavı

Hedef kitle

Üniversite öncesi öğrenciler

Beceri

Dinleme, okuma, yazma ve konuşma

harç

Testin alındığı yere bağlı olarak 150 – 250 $ arasında

Tarafından idare edilen

Eğitim Test Hizmeti

British CouncilCambridge Üniversitesi ESOL Sınavları  ve IDP Eğitim Avustralya

süre

c. 4 saat

c. 2 saat 45 dakika

Gol

Her bölümde 0-30, toplam 120 puan

Skor: Sınavın her bir parçası için 1-9, toplam dört bölümden oluşan bir ortalamadır

Kelime bilgisi, deyimsel ifadeler ve vurgu

Amerika İngilizcesi

İngiliz İngilizcesi / Avustralya İngilizcesi

Soruların türü

Çoğunlukla çoktan seçmeli sorular

Çoktan seçmeli, boşluk doldurma, eşleme

Not almak

Her iki sınav not almaya izin verir

Okuma:

3-5 seçim, her biri 20 dakika süren, çoktan seçmeli sorular

3 seçim, her biri 20 dakika süren, çeşitli sorular

Dinleme:

40-60 dakika dinleme malzemesi arasında notlara izin verilir ve sorular çoktan seçime bağlıdır.

30 dakika + ekstra 10 dakika yazma. Değişik türden 40 soru, önceden kaydedilmiş materyalden yaklaşık 4 parça

Yazma:

Cevaplar bir bilgisayara yazılmıştır. İki yazılı görev – okuma bölümünden bir konuya bir makale ve cevap ve bir ders

El yazısı cevapları. İki yazılı görev – kısa bir makale ve görsel bir uyarıya dayalı bir özet

Konuşma:

Altı soruyu bir mikrofona 20 dakika içerisinde cevaplayarsınız ve daha sonra cevaplarınız test merkezine gönderilir

Bir yetkili görevli ile yüz yüze görüşme, 12-14 dakika sürer

 

 

 

Yorum Yaz
2 Yorum
  • şadiye erdemCevapla

    şadiye erdem TOEFL ile IELTS Arasındaki Farklar Nelerdir? Alper çok güzel.

    May 21, 2017 17:21
  • şadiye erdemCevapla

    Alper TOEFL ile IELTS Arasındaki Farklar Nelerdir? Slm siten süper ötesi çok iyi, teraziye tıkladım

    May 24, 2017 06:54