MENÜ

Yabancı dilde Yerli Akıcılık Nasıl Öğrenilir?

208 defa okundu1 defa yorumlandı, , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Akıcı Bir İngilizce İçin Yapmanız Gerekenler

Yabancı dilde Yerli Akıcılık Nasıl Öğrenilir?

Bu genellikle bir yabancı dili öğrenen herkes için bir hedeftir, ancak ulaşmak zordur. Bu makale, yerel benzeri akıcılık nedir ve nasıl başarılması üzerine odaklanmaktadır. Akıcılık dört seviyeye ayrılmıştır: Temel akıcılık, Kişisel akıcılık, Yerli akıcılık ve Okur-yazarlık. Yerli dilde akıcılığa ulaşmak için, mikro ve makro ortamda yabancı dile maruz kalmanız önemlidir.

Bir yerli konuşmacı gibi yabancı bir dilde konuşmak birçok dil öğrenen için hayalidir. Maalesef pek çok öğrenci bu amaca ulaşamadı. Böyle bir düzeyde akıcılığa ulaşmanın mümkün olduğunu biliyoruz çünkü bu beceriye sahip olan azda olsa var.

Bugünkü makalede keşfedeceğiniz iki temel konu şunlardır:

(1) Yerli akıcılık nedir?

(2) Yabancı dilde yerli akıcılık elde edebilmek için ne yapabiliriz?

Yerli dilde Akıcılık derecesinde konuşmak nedir?

Bu soruyu cevaplamadan önce, başka bir soru sormak zorundayız : Dil yeterliliğini nasıl ölçebiliriz? Bunun karmaşık olduğunu anlamak için uzun süre düşünmek zorunda değilsiniz.

Bununla birlikte, dil yeterliliğini ölçmemize yardımcı olması için sistemler bir araya getirildi. Öğrenmekte olduğunuz dile, yaşadığınız dünyanın hangi bölümüne ve teste girmenizin gerekliliğine bağlı olarak değişen birçok farklı türü vardır. Referans noktası olarak Ortak Avrupa Referans Çerçevesini (CEFR) kullanabiliriz çünkü bu size oldukça tanıdık olan bir çerçevedir.

Yerli bir dilde akıcılık kazanmayı hayal eden dil öğrenenler genellikle C2’yi hedef olarak gösterir. C2 seviyesine ulaşmanın yerli akıcılığa eşdeğer olduğuna dair ortak bir inanç var. Bu yeni dil öğrenenlerin sıklıkla düştüğü bir hatadır. Öncelikle C2 düzeyinde dil bilen birisinin sahip olduğu yetkinlikleri açıklamakta fayda var.

  • Hemen hemen her şeyi dinleyebilen, duyan ve rahatlıkla anlayabilen.
  • Farklı konuşulan ve yazılı kaynaklardan gelen bilgileri özetleyebilir, tartışmaları ve hesapları tutarlı bir sunumda yeniden oluşturabilir.
  • En karmaşık durumlarda bile, kendiliğinden, çok akıcı ve kesin olarak daha ince tonları ayırt edebilir.

Düşünün, bir çok ana dili konuşabilen kişiler, kendi dillerindeki kadar yabancı bir dilde yetkinlik seviyesine ulaşamazlar. Bu nedenle C2 düzeyini yerli akıcılık ile karşılaştırmak yanıltıcı olur.

Bunun temel sebeplerinden birisi olan dil çekirdeğidir. Dil çekirdeğinin en temelinden dışarıya çıkmak için uygulamanız gereken bazı yöntemler vardır.

Dil öğrenme Çekirdeği

Yeni bir dil öğrenmeye başlayınca amacınız temel kelime ve cümlelerin birleşimi sayesinde, dilin farklı parçalarını bir araya getirme becerisi olan sağlam bir dil çekirdeği geliştirmeniz gerekmektedir.

Ana dil yetkinliğinde akıcı konuşmak
Bir dilde geliştirdiğimiz yetkinlik, bir takım farklı faktörlerin birleşmesiyle ortaya çıkan sonuçtur. Bununla birlikte, bütün yerli akıcı konuşanların ortak noktası, mikro ve makro bir ortamda büyüdükçe ana dillerinden daha çok yabancı dile maruz kalmaları gerçeğidir.

Mikro ve kişisel çevre her kişi için farklıdır. Bu, arkadaşlarınızla ve ailenizle yapılan sohbetler, okuduğumuz kitaplar ve maruz kaldığımız medyadan oluşur. Çoğu zaman, öğrenmekte olduğunuz dilin yerli bir erkek arkadaşı veya sevgilisinin öğrenilmesinin en iyi yol olduğunun söylenir. Bu etkili bir yaklaşımdır, çünkü yabancı dili mikro ortamınına yerleştirir ve bunu kişisel hayatınızda düzenli olarak kullanmanız gerekecektir. Bununla birlikte, parklar, toplu taşıma, mağazalar, bankalar gibi paylaşılan ortamlarda bir dille nasıl etkileşim kurduğumuz makro bir ortamda aksan ve dil ile etkileşime girmediğiniz sürece öğrenemeyeceğiniz birçok şey var.

Birçok yerli, bu koşullar altında, dil yeterliliği için Avrupa çerçevesinde tanımlanan şekilde okur yazarlık geliştirme gerekliliği olmadan yaşıyor (C2).

Fransızca ve Almanca’yı örnek olarak kullanacağım:

Hem C2 hem de Almanca seviyesine sahip olan biri, Fransızca’yı çok daha akıcı ve aksanlı kullanmasının altında yatan sebep Almanca’dan daha çok Fransızca kitap, dergi okuması ve Fransız yerlileri ile etkileşim kurmak için daha fazla zaman harcadığı gerçeğidir. Hem mikro hem de makro ortamlarda Fransızca ile yaşamış ve kullanmış olan biri ve bu kombinasyon sayesinde fark yaratıyor. Yerli gibi akıcı konuşma mümkün olduğunca bir dilde YAŞANANLAR tarafından sağlanır.

İngilizce konuşulan bir ülkede Türk bir oda arkadaşınız var ise bu sizin öğrenme sürenizi uzatır. Eğer İngiliz veya farklı bir ülkeden gelen birisi ile aynı kişisel çevreyi paylaşıyorsanız maruz kaldığınız yabancı dil daha fazla olacağından öğrenme ve yetileriniz bir o kadar daha hızlı gelişir.

Sonuçta yerli akıcılık geliştirme, hayatınızı nasıl yaşamaya karar verdiğiniz ile ilgilidir: öğrenilecek hedef dili ne sıklıkta kullandığınız ve onun kullanımı için kaç farklı durum oluşturduğunuz oldukça önemlidir.

Yorum Yaz
1 Yorum
  • halis erdoğanCevapla

    Yabancı dilde Yerli Akıcılık Nasıl Öğrenilir? ve Alper beğendim dedi.

    May 22, 2017 01:22